סיורים בפראגחיי לילה אוכל כסף צ'כי טיסות לפראג

הרובע היהודי בפראג


ההיסטוריה של יהודי פראג עברה טלטלות רבות, מקהילה מנודה ונרדפת המוציאה גאונים גדולים מתוכה ועד לתקופה המודרנית בה היהודים כבר חלק חשוב ומשתלב במארג העיר ועד השמדת רובם במהלך השואה.
הרובע היהודי של פראג
היהודים שהיו מרוכזים בשכונת יוזפוב שנמצאת במרכז העיר העתיקה התפרסו במהלך המאה העשרים ברחבי העיר אך המרכז העתיק הוא המקום שהשתמר ברובו וכיום משמש כמרכז ומוזיאון הקהילה. ישנן נקודות נוספות החשובות לקהילה היהודית שנמצאות מחוץ לרובע, למשל בית הקברות הגדול המשמש את הקהילה עד היום, בו קבור הסופר המפורסם פרנץ קפקא שנמצא כמספר דקות בתחבורה ציבורית ממרכז העיר וכן בית הכנסת החדש ברחוב ירושלים שנמצא קרוב לכיכר וצלאב. שימו לב: הרובע היהודי נמצא בתוך העיר העתיקה מומלץ לשלב בין השניים.

בית הקברות העתיק - Starý židovský hřbitov

הרובע היהודי של פראג
בית הקברות העתיק בעיר משמש את הקהילה כיום כמוזיאון בלבד כאשר הכניסה אליו היא דרך בית הכנסת פינקס המפורסם שמשמש גם הוא חלק מהמוזיאון. צמוד לבית הקברות ישנו בית הקלויז של ה"חברה קדישא" ושם תערוכה מעניינת נוספת על פעילותם ומעמדם הגבוה. בית הקברות העתיק מתוארך על פי המצבה העתיקה בו למאה החמש עשרה כאשר חוקרים מאמינים שמתחת לקברים הנוכחים ישנן מספר שכבות נוספות, עד למאה אלף קברים מהמאה החמישית לספירה. הקבורה נפסקה במקום בשנת 1787 אך ישנם מספר הוגים ורבנים מפורסמים שבגללם המקום עדיין משמש כנקודה לעליה לרגל למאמינים רבים.
בין האישים הקבורים בבית הקברות העתיק בפראג מהר"ל מפראג - רבי יהודה ליווא בן בצלאל, אחד ההוגים היהודים הגדולים מהעת החדשה, מלבד היותו רב גדול בתורה ורבה של העיר פראג ומספר ערים נוספות לפני כן, היה המהר"ל מפורסם בבקיאותו בפילוסופיה ומדעים ברמה ששיקפה את תקופתו. המהר"ל השפיע רבות על הזרמים המרכזיים ביהדות אירופה שקמו כמאה וחמישים שנה אחרי מותו. שלמה אפרים מלונטשיץ - מכונה "הכלי יקר" על שם ספרו המפורסם, מגדולי פרשני המקרא של תקופתו. מרדכי מייזל - ראש הקהילה המפורסם של פראג, שירת את העיר בתקופת המהר"ל וכן פיתח את מוסדות הקהילה כדוגמת בית הקהילה המפורסם הצמוד לבית הכנסת אלטנוישול. מחירים
חינם כתובת
Široká, 110 00 Josefov טלפון
+420-222-749-211 קישור ישיר לניווט
למעבר לניווט במפות גוגל שעות פתיחה
▪ ראשון-שישי: 09:00-18:00 ▪ שבת: סגור פרטים נוספים
למעבר לאתר האינטרנט
תגובות התפרסמו | יש לכם מה להוסיף?

רשמי/רשום תגובה לכתבה


שם מלא: כותרת: תגובה:

כל התגובות


בית כנסת אלטנוישול -Staronová Synagoga

הרובע היהודי של פראג
אלטנוישול הוא בית הכנסת הפעיל העתיק ביותר באירופה, הוקם בשנת 1270 ובמקור נקרא בית הכנסת החדש. בית הכנסת היה מרכז הקהילה עד לגדילתה המשמעותית במאה השש עשרה אז הוקמו בתי כנסת נוספים סביבו. פנים בית הכנסת מעוטר בסגנון גותי שהיה הסגנון המקובל בתקופה בבתי תפילה נוצריים, אך על מנת להבדיל גג בית הכנסת מעוטר בחמישה צלעות במקום ארבעה על מנת שלא ליצור צורה של צלב. צמוד לבית הכנסת עומד בית הקהילה היהודית עליו מתנוסס שעון ייחודי ובו במקום ספרות מתנוססות אותיות מא' ועד י"ב בזהב. חשיבותו של בית הכנסת אינה רק בעצם המבנה אלא גם בסיפורים (שחלקם בדוי) הקשורים אליו, למשל מנהגי תפילה ייחודיים שקבע המהר"ל מפראג (שמקום הישיבה שלו שמור על שמו עד היום) וכן אגדת ה"גולם" אשר על פי הסיפור המהר"ל בעצמו גנז ואיכסן בעליית הגג של בית הכנסת. בית הכנסת הוא חלק מהמוזאון היהודי בפראג ולכן הכניסה נדרשת בתשלום, אך ניתן להצטרף לתפילה ללא תשלום בתיאום עם הקהילה היהודית. מחירים
▪ גילאים 0-6: חינם ▪ גילאים 6-15: 140 קרונות ▪ גיל 15 ומעלה: 200 קרונות ▪ כרטיס משפחתי - 2 מבוגרים ועד 4 ילדים: 200 קרונות למבוגר, 100 קרונות לילד כתובת
Maiselova 18, 110 01 Josefov טלפון
+420-224-800-812 קישור ישיר לניווט
למעבר לניווט במפות גוגל שעות פתיחה
▪ ראשון-חמישי: 09:00-18:00 ▪ שישי: 09:00 ועד שעה לפני כניסת השבת ▪ שבת: סגור פרטים נוספים
למעבר לאתר האינטרנט
תגובות התפרסמו | יש לכם מה להוסיף?

רשמי/רשום תגובה לכתבה


שם מלא: כותרת: תגובה:

כל התגובות


בית הכנסת הספרדי - Španělská Synagoga

הרובע היהודי של פראג
מתאריך 1.06.2019 בית הכנסת סגור לרגל שיפוצים, נעדכן כשיפתח.
בניגוד למה שניתן להבין משמו, בית הכנסת הספרדי לא שימש קהילה של יהודים ספרדים בעיר, אלא מדובר בבית כנסת נדיר ביופיו המעוטר בסגנון האנדלוסי. בית הכנסת המפואר שנבנה בשנת 1868 על חורבותיו של בית הכנסת "הישן" מעוטר זהב ואריחים צבעוניים המשקפים את תפיסת האדריכלים המקומיים בתקופה זאת את האדריכלות הצפון אפריקאית שהגירה למדינות אירופה עם כיבושי האסלאם בימי הביניים. בתקופת מלחמת העולם השניה שימש בית הכנסת את הנאצים כמחסן לתשמישי קדושה שנבזזו מכל רחבי אירופה, עם בכדי להשתמש בחומרים היקרים או כדי לשמש כמוזיאון לקהילות המושמדות. כיום משמש המקום כחלק ממוזיאון הקהילה, ובימי שישי נערכת תפילה של הקהילה הקונסרבטיבית בעיר.
מחירים
חינם, לא ניתן להכנס למבנה כתובת
Vězeňská 1, 110 00 Staré Město טלפון
+420-222-749-211 קישור ישיר לניווט
למעבר לניווט במפות גוגל שעות פתיחה
▪ סגור לרגל שיפוצים פרטים נוספים
למעבר לאתר האינטרנט
תגובות התפרסמו | יש לכם מה להוסיף?

רשמי/רשום תגובה לכתבה


שם מלא: כותרת: תגובה:

כל התגובות


בתי כנסת נוספים ברובע היהודי

בית הכנסת מייזל - בית הכנסת שנבנה על ידי ראש הקהילה המפורסם מרדכי מייזל, נמצא כיום ברחוב הקרוי על שמו. כיום כחלק מהמוזיאון היהודי ומציג תערוכה על תולדות היהודים בצ'כיה מתקופת ימי הביניים. בית הכנסת פינקס - נבנה ב1535 על ידי אהרון משולם ופינחס הורביץ. כיום משמש כחלק מהמוזיאון ובו תערוכה להנצחת השמדת יהודי העיר בשואה. המקום הוא גם הכניסה לבית הקברות העתיק. הקלויז - בעבר שימש כבית הכנסת של חברה קדישא, כיום נמצאת במקום תערוכה על החברה קדישא של פראג, הכוללת חפצים אשר שימשו אותם וכן מידע על מנהגי הפטירה של הקהילה בעת הישנה.
תגובות התפרסמו | יש לכם מה להוסיף?

רשמי/רשום תגובה לכתבה


שם מלא: כותרת: תגובה:

כל התגובות

את כל השאר אתם מכירים?